4th Annual
DAMN TUFF RUFF BLUFF RUN
Owen Sound, Ontario
July 22, 2000
overcast with sunny periods, 14 to 18 C

Race Report 
by John Remington

The 4th annual DTRB 50k run was held on July 22nd in beautiful Owen Sound, Ontario. The course consists of four 12.5k loops around Harrison Park and along part of the Bruce Trail. A field of 49 started the 50k (a 25k is also featured) and 44 finished thanks to weather that was colder than usual. In fact some of us complained about it being too cold after running in last year's sweltering conditions. 

The overcast cool weather saw both the male and female course records fall. Jane MacLeod from Windsor finished 9th overall in an impressive 4:23:40 and Victor Hickey from Meaford showed his usual dominance by finishing in 3:27:01.  Behind Victor by 11 minutes was John Culhane from Toronto in an excellent time of 3:38:01, just 26 seconds off Victor's previous course record. With 2 recent wins in the Ontario Ultra Series and this convincing second, John has shown that he will be a force to reckon with.

Sadly Victor has been posted to New Brunswick but he will be back to give us a very high goal to aim for in some of the future Ontario races.  Au Revoir Vic and we look forward to following your international performances.

Scott Turner finished third in a sub-four hour time to hold onto his lead in the Series championship. Three men under four hours on this tough course was remarkable. More so was the fact that 20 runners finished faster than five hours!  Running his first trail ultra, young Nadeem Khan from Toronto did 4:55:55 in racing flats but tells me he is thinking of getting trail shoes!

The irrepressible Ron Gehl from Kitchener stormed the course in 4:14:34 to take the Male 50+ Category. He was one of the few participants to run the "big perpendicular hill" at the 6k mark all four times. Edging out Ron for fourth place was Hamilton's Wade Repta in 4:14:22.

Karin Westfahl was second woman in 4:35:17 and looked very strong throughout the run.  Behind Iris Cooper in 5:00:31 was Pat Sommers from Kitchener who finished fourth in 5:19:42 to continue her lead in the Series. However Diane Cizek, who did not run, remains second in the Series standings and could still be a contender for the Sarson award. Helen Malmberg won the Female 50+ Category in 6:07.

There is plenty of accommodation in the area and the race is one of the most scenic you'll run anywhere. Hiking on the nearby Bruce trail is wonderful. Next year's race may feature a 100k which would be eight loops and would make for a most interesting experience.

50 km results                                                25 km results

        First        Last            City                 Time     Cat  Posn   Bib
   1    VICTOR       HICKEY          Meaford          CR 3:27:01          1     1
   2    JOHN         CULHANE         Toronto             3:38:01          2     6
   3    SCOTT        TURNER          London              3:59:00          3     2
   4    WADE         REPTA           Hamilton            4:14:22               45
   5    RONALD       GEHL            Kitchener           4:14:34  M50+    1     9
   6    ROSS         INGLIS          St. Catharines      4:19:19               26
   7    JOHN         REMINGTON       Etobicoke           4:19:26                5
   8    JAMES        MORRISON        Thornhill           4:23:20                8
   9    JANE         MacLEOD         Windsor          CR 4:23:40  F<50    1     3
   10   STEVE        GOVIER          Kitchener           4:26:50                7
   11   GORD         ENGLAND         Scarborough         4:33:20               60
   12   KARIN        WESTFAHL        Waterloo            4:35:17  F<50    2    12
   13   JEFF         COOPER          Toronto             4:47:20               63
        PAUL         HENNICK         Toronto             4:47:20              219
   15   FRED         JEPSON          Burlington          4:49:39  M50+    2    18
   16   RICHARD      URBANSKI        Coldwater           4:49:51  M50+    3    53
   17   JOHN         DICKSON         Owen Sound          4:50:43               10
   18   MICHAEL      GILLESPIE       Toronto             4:51:46  M50+         30
   19   STEVE        BYCOK           Owen Sound          4:55:02               48
   20   NADEEM       KHAN            Scarborough         4:55:55              187
   21   IRIS         COOPER          Toronto             5:00:31  F<50    3    62
   22   HANS         MAIER           Markham             5:07:20  M50+         22
   23   DONALD       LANDRY          Montreal QC         5:08:48  M50+         33
   24   JIM          MARTIN          Lindsay             5:10:21  M50+         38
   25   PATRICIA     SOMMERS         Kitchener           5:19:42  F<50          4
   26   PAULA        STULMACHER      Kitchener           5:24:54  F<50         46
   27   SUZANNE      FARLA           Woodville           5:25:19  F<50         16
   28   HOWARD       PARKER          Toronto             5:27:39  M50+         36
   29   VIRGINIA     GOVIER          Kitchener           5:44:10  F<50         40
   30   BOB          WHITE           Owen Sound          5:45:46               35
   31   DIANA        MARONGIU-LUTZ   New Kensington PA   5:49:38  F<50         23
   32   LESLIE       NIGH            Etobicoke           5:53:44  F<50         20
   33   H.J.         STULMACHER      Kitchener           5:54:59               59
   34   TIM          KRUG            North East PA       5:59:34  M50+         57
   35   JENNIFER     DICK            Waterloo            6:00:55  F<50         15
        GORD         HARTHUN         Hamilton            6:00:55               51
   37   JIM          GLEN            Hamilton            6:01:42               31
   38   HELEN        MALMBERG        Toronto             6:07:00  F50+    1    61
   39   ESMOND       MAH             Toronto             6:15:48  M50+         14
   40   JOE          CLEARY          Georgetown          6:27:16  M50+         49
        LINDA        HODKIN          Toronto             6:27:16  F50+    2    29
   42   TOM          DEMBINSKI       Fredericktown OH    6:30:57  M50+         25
   43   MARION       LANDRY          Montreal QC         6:46:54  F50+    3    32
   44   HELEN        BEST            Pittsburgh PA       6:49:46  F<50         64
        PETER        JUKNYS          Komoka                DNF                 58
        GEORGE       SARSON          Kitchener             DNF    M 50+        56
        TONY         MARTIN          Kitchener             DNF                 39
        DANIEL       BOON            Orillia               DNF                 52

25 km results 

        First        Last           City                 Time     Cat  Posn   Bib
   1    SCOTT        VINING         Owen Sound        CR1:35:32          1    208
   2    MARK         TARNOPOLSKY    Hamilton            1:37:32          2    207
   3    PAUL         JEWELL         Stayner             1:43:00  M 50+   1    118
   4    MIKE         WADDINGTON     Hamilton            1:44:00          3    206
   5    ALLAN        MAGI           Dundas              1:44:01               220
   6    DAVE         EATON          Lindsay             1:45:44               240
   7    KEITH        MERCER         Ajax                1:49:20               183
   8    JOACHIM      BROUWER        Hamilton            1:50:02               189
   9    MICHAEL      PEROZAK        Woodbridge          1:52:30               117
   10   FRED         BRENNEMAN      Toronto             1:53:04               120
   11   BRIAN        LOW            Toronto             1:56:44  M 50+   2    202
   12   CLIFF        RENFREW        Owen Sound          1:57:26               213
   13   STEVE        WING           Wasaga Beach        1:58:43               221
   14   DEREK        SMITH          Owen Sound          1:59:22               122
   15   ZELJKO       SRNIC          North York          2:00:01               239
   16   BRUCE        PELLOW         London              2:01:23  M 50+   3    123
   17   REV. JOHN    RILEY          Notre Dame IN       2:04:22               201
   18   ROBERT       CHMIEL         Kitchener           2:05:00               238
   19   RICK         McDOWELL       Ajax                2:05:01  M 50+        179
   20   JOHN         SLOCOMBE       Owen Sound          2:06:00               210
   21   IAN          TROTMAN        Port Elgin          2:06:15               192
   22   TREVOR       STOKES         Chatsworth          2:06:30  M 50+        200
   23   KEITH        NIALL          Toronto             2:06:39               113
   24   HENRI        RAGETLIE       St. Catharines      2:06:56               166
   25   JASON        WOOD           Owen Sound          2:07:28               216
   26   LEE          HARVEY         Port Carling      CR2:09:55  F <50   1    241
   27   HERB         BROOME         Stayner             2:10:00               197
   28   DON          WILKINSON      Owen Sound          2:12:01  M 50+        212
   29   SCOTT        FLEAR          Owen Sound          2:13:00               231
   30   JANE         MOSS           London              2:14:43  F <50   2    237
   31   LUKE         KUEKEN         Owen Sound          2:15:01               227
   32   QUENTIN      DOCHERTY       Meaford             2:15:29               211
   33   ROB          GOVIER         Owen Sound          2:15:42               203
   34   MAUREEN      FALLIS         Toronto             2:15:58  F <50   3    115
   35   GERDA        ZONRUITER      London              2:16:00  F <50        226
        KARI         OSMAR          Toronto             2:16:00  F <50        205
   37   GAVIN        SIMPSON        Ajax                2:16:01               178
   38   BRIAN        McWILLIAMS     Collingwood         2:16:33               196
   39   BRIAN        SMITH          Port Colborne       2:16:58               186
   40   BILL         LAFFERTY       London              2:19:37  M 50+        232
   41   RANDY        HANCOCK        North Bay           2:20:40  M 50+        119
   42   TIM          O'HAGAN        Essex               2:20:41  M 50+        195
   43   KAREN        SERBLOWSKI     Mississauga         2:22:05  F <50        204
   44   KIM          GILLIES        Orangeville         2:24:01  F <50        174
        KAREN        GILLIES        Mansfield           2:24:01  F <50        182
   46   JOHN         BROWN          Owen Sound          2:24:18  M 50+        214
   47   DOUG         SIM            Owen Sound          2:26:41               229
   48   GERRY        GABON          Milton              2:27:17               225
   49   KENDRA       OLSEN          Schomberg           2:27:34  F <50        190
   50   MITZI        PAQUETTE       Oshawa              2:27:53  F <50        114
        ALEX         COWIE          Oshawa              2:27:53  M 50+         28
   52   BRAD         LIPSKIE        Barrie              2:29:19  M 50+        112
   53   MICHELE      RIOUX          Thornbury           2:29:39  F <50        185
        LYNITA       SPENCER        Annan               2:29:39  F <50        209
   55   TAMMY        WHITEHEAD      London              2:33:40  F <50        188
   56   LARRY        GOODER         London              2:35:21                19
   57   LOUIS        LACROIX        Midland             2:35:22               184
   58   SHIRLEY      LISTER         Chelsea QC          2:36:58  F <50         17
   59   KAREN        GOODER         London              2:37:09  F <50         21
   60   JODI         DAWSON         Owen Sound          2:37:23  F <50        224
   61   NEIL         MILNE          Owen Sound          2:38:54               217
   62   REBECCA ANN  CRANE          Fonthill            2:40:15  F <50        236
   63   PAUL M.      BUNDGARD       London              2:46:31               218
   64   JOSEPH       SHOLTES        Southampton         2:48:13  M 50+        172
   65   KIM          McINNIS        Barrie              2:53:50               193
   66   SUSAN        WALKER         Mississauga         2:55:37  F <50        121
   67   IAN          DONALDSON      Owen Sound          2:57:22  M 50+        194
   68   HELEN        ANDERSON       Toronto             2:59:10  F <50        299
   69   MATT         DEMBINSKI      Fredericktown OH    3:08:15               167
   70   JOHN         McDONALD       Guelph              3:11:47               215
   71   LOLA         MURPHY         Wiarton             3:14:42  F <50        191
   72   SHERRY       McLEAN         Toronto             3:29:00  F 50+   1    ???
   73   MARGARET     SHELVEY        Woodbridge          3:34:47  F 50+   2    198
   74   JESS         HEROUX         Burlington          4:45:58  M 50+        222

        JEREMY       WENTWORTH-
                     STANLEY        Clarksburg            DNF

        LEN          SHELVEY        Woodbridge            DNS
        SUE          DENNIS         Brampton              DNS
        JOHN         DENNIS         Brampton              DNS
        ROSEANNE     NEATH          Owen Sound            DNS

Results: Doug Barber, RD 

Race Photos

home | about | contacts/links | other | photos | races | results | rules | standings
the OUSer